Nieuws
09 december 2025
Goud op 4 x 50 vrij zesde gouden medaille voor Marrit Steenbergen
Nederland heeft de slotdag van het EK korte baan in Lublin in stijl afgesloten met een gouden medaille voor de dames op de 4 x 50 vrij. Het betekende de zesde medaille voor Marrit Steenbergen: vier individueel en twee op de estafettes.
Marrit Steenbergen sloeg als startzwemster op de rugslag direct een flink gat en zwom zelfs een Europees record in een tijd van 25,47 seconden. In de individuele finale 50 wissel was het record van Kira Toussaint (25,60) uit 2020 ook al verbeterd door de razendsnelle Sara Curtis (25,49 seconden).
Na de lange halen van Steenbergen in de opening bevestigden Tessa Giele, Maaike de Waard en Valerie van Roon de kwaliteit van de Oranjevrouwen. Met een tijd van 1.42,83 bleef het kwartet de nummer twee Zweden bijna een seconde voor. Italië eindigde als derde (1.44,33). Het nationale record (1.42,79) van Hinkelien Schreuder, Moniek Nijhuis, Inge Dekker en Marleen Veldhuis bleef daardoor intact. Dat staat al sinds de EK toen gezwommen werd in destijds verboden badpakken. Het materiaal van deze pakken bevorderde extra drijfvermogen.
Brons voor De Waard
Maaike de Waard behaalde op de slotdag in Lublin met een tijd van 25,97 seconden brons op de 50 meter rugslag. Tessa Giele eindigde met 26,19 als vijfde in die finale. De Waard moest eerder deze week op de dubbele afstand genoegen nemen met het zilver. Dit keer bleef ze Lauren Cox (GBR) wel voor, maar Sara Curtis (ITA) en Analia Pigrée (FRA) waren sneller.
Sprintfinales
Koen de Groot greep in de finale 50 meter schoolslag net naast de prijzen. De jonge Nederlandse sprinter werd vierde in 26,01 seconden. De Italiaan Simone Cerasuolo pakte zijn eerste goud (25,67 seconden).
Valerie van Roon (23.70) en Van Wijk (23.83) zwommen naar een vierde en zesde plaats in de finale van de 50 meter vrije slag. Wel scoorde het tweetal persoonlijke records. Voor het gastland was er eindelijk het felbegeerde goud. Dit gebeurde op het meest prestigieuze sprintnummer voor de vrouwen dankzij Katarzyna Wasick, die finishte in 23,20. De 33-jarige volhouder was zelden een opvallende deelnemer op een groot internationaal toernooi. In 2021 verraste zij voor het eerst met 23,49 met zilver achter de winnende 23,12 van de Zweeds Sara Sjöström.
Debutant
De 20-jarige Marte Hieke van der Kamp debuteerde op een groot toernooi en plaatste zich knap voor de finale van de 1500 meter vrije slag. Daarin werd ze zevende met 16.07,45 (PR 16.02,32 bij ISF Aken in oktober). Thomas Jansen, routinier bij de Nederlandse mannen, kwam dit weekend qua klassering tot zijn beste prestatie ooit met zijn vijfde plaats op de 400 meter wisselslag in 4.05,41.
Totaal aantal behaalde medailles EK zwemmen
- Goud: Marrit Steenbergen - 200 wisselslag
- Goud: Marrit Steenbergen - 100 vrije slag
- Goud: Marrit Steenbergen - 200 meter vrije slag
- Goud: Marrit Steenbergen - 100 meter wisselslag
- Goud: Caspar Corbeau - 100 meter schoolslag
- Goud: Estafettevrouwen 4x50 vrijeslag - Milou van Wijk, Marrit Steenbergen, Tessa Giele en Valerie van Roon (Seriezwemmers - Snelste kwalificatietijd (1.35,42): Milou van Wijk, Maaike de Waard, Britta Koehorst en Tessa Giele)
- Goud: Estafettevrouwen 4x50 wisselslag - Marrit Steenbergen, Tessa Giele, Maaike de Waard en Valerie van Roon (Seriezwemmers - Snelste kwalificatietijd (1.44,75): Marrit Steenbergen, Britta Koehorst, Tessa Giele en Milou van Wijk)
- Zilver: Estafette wissel mixed 4x50 - Maaike de Waard, Caspar Corbeau, Sean Niewold en Marrit Steenbergen (Seriezwemmers - Snelste kwalificatietijd (1.37,40): Maaike de Waard, Jason van den Berg, Sean Niewold en Valerie van Roon)
- Zilver: Maaike de Waard - 100 rug
- Zilver: Caspar Corbeau - 200 rug
- Zilver: Tessa Giele - 100 vlinder
- Brons: Estafette vrij mixed 4x50 - Brandon van den Berg, Sean Niewold, Valerie van Roon en Marrit Steenbergen
- Brons: Maaike de Waard - 50 rug
